header right

Jak vybírat krmivo pro psy?

První věc, na kterou bychom se měli zaměřit je věk psa. Každá etapa života potřebuje jiné množství a poměr živin. Dále musíme zohlednit, zda máme březí, nebo laktující fenu, kastrovanou fenu / psa, či psa v zátěži. Velmi důležitým bodem při výběru krmiva je obsah 8 základních znaků krmiva: vody (vlhkost), bílkovin (N-látky), tuků, vlákniny, vápníku, fosforu, sodíku a popelovin. Obsah těchto látek je možné uvést dvojím způsobem, a to buď v g / 1000 g krmiva nebo v procentech. Nezáleží ovšem jen na procentuálním obsahu látek, ale hlavně na tom, jaká je využitelnost látky pro psí organismus. Proto jsou velmi důležité suroviny a komponenty z kterých je krmivo vyrobeno. Ty musejí být seřazeny sestupně, podle množství zastoupení v krmivu. U kvalitních krmiv jako např. Nativia, se setkáte i s procentuálním zastoupením surovin a komponentů. Většina výrobců chce skrýt pravdu. Zde si uvedeme pár příkladů. Tím, že použijí více druhů obilovin, je jejich jednotlivé zastoupení malé a jsou na seznamu ingrediencí umisťovány níže. Ve skutečnosti by všechny obiloviny dohromady mohly tvořit první a největší složku. K dělení dochází i u jednoho typu obsažené obiloviny. Například v krmivu, které obsahuje kukuřici je možné napsat kukuřičná mouka, kukuřičný lepek, kukuřičná krupice. Nyní je množství jednotlivých složek menší, jsou v seznamu zapsány níže a působí jako méně důležité než napsání pouze kukuřice, která by se dostala na přední příčky složení. V suchém psím krmivu (granule) může být obsaženo maso v suché či čerstvé formě. Obě varianty jsou dobrým zdrojem masa, ale abychom je správně porovnali, musíme vědět, že vodu, kterou obsahuje čerstvé maso, musíme odečíst. Čerstvé maso je přibližně ze dvou třetin voda, zatímco suché maso obsahuje okolo 8 % vody. To znamená, že 20 % čerstvého masa v potravině se rovná zhruba 7 % suchého masa. Pokud se čerstvé maso nachází na prvním místě, nezapomeňte odečíst vodu a hned se na seznamu posune níže.

Nenechte se zmást a vybírejte kvalitní krmiva dle potřeb svého psa. Čtěte pozorně složení krmiv na obalech. Výrobci krmiv pro psy se předhánějí s používáním různých marketingových označení krmiv. Nenechte se ošálit marketingovými přívlastky jako superpremiové, hyperpremiové, holistické atd. Jsou to triky, které používají výrobci, aby dodali psímu krmivu zdání kvality. Opravdu kvalitní krmivo pro psy by nemělo být na prvním místě v pořadí složek obilovinu. Na prvním místě v deklaraci bychom měli nalézt suroviny jako je čerstvé maso (kuřecí, rybí, jehněčí), nebo v sušené či dehydrované formě. U kvalitních krmiv bychom se neměli setkat s konzervační chemií. Obvykle jsou krmiva konzervována jen vitaminem E, který působí jako antioxidant.

V poslední době jsou luštěniny jako hrách, čočka, fazole často používány jako alternativní složka krmiv. V krmivu pro psy jsou přitom spíše následkem módy „grain free“ potravin, než že by poskytovaly pro výživu psa větší prospěch. Obsahují také vysoké množství bílkovin (cca 21–34 %). Bílkoviny z luštěnin jsou ale hůře stravitelné než jiné rostlinné bílkoviny. Luštěniny obsahují vysoké množství vlákniny, která snižuje celkovou stravitelnost krmiva. Vedle sacharidů, které jsou stráveny v tenkém střevu, obsahují luštěniny nestravitelné oligosacharidy. Ty pak v tlustém střevu fermentují a způsobují potíže (průjem, nadýmání). V každém případě musí být luštěniny před požitím tepelně zpracovány, neboť obsahují různé antinutriční látky (taniny, lektiny, glykosidy, alkaloidy), které se tepelnou úpravou zčásti deaktivují.

 

 

Mapa prodejen

Mapa prodejen

© 2024 Nativia s.r.o. All Rights Reserved