Poradna Nativia

Loupaná rýže | 10. 7. 2018 17:07

Dobrý den, zajímalo by mě, proč obsahují granule tolik procent loupané rýže? Například Junior Maxi, 41%. Jsem laik, ale chtěla bych pro psa to nejlepší, obzvlášť v období růstu, snažím se proto vybírat granule bez obilí, kukuřice apod., ale takové množství rýže mne zaráží. Nejsou pro psy lepší např. brambory?

vložil:  
Terka H.

Odpověď ze dne 24. 7. 2018 9:06

Dobrý den,
na našem krmivu Junior Maxi už zdárně vyrostlo velké množství štěňat, takže z toho nemusíte mít vůbec žádné obavy. Vysvětlení je jednoduché. Rýže je v našich krmivech jedinou škrobnatou surovinou a my řádně deklarujeme její obsah i obsah dalších surovin, aby zákazník věděl, co si kupuje. Proto se to číslo zdá vysoké. Mnohá krmiva na trhu běžně obsahují kombinaci více škrobnatých surovin a často jejich přesné množství ani neuvádějí. Pak může mít zákazník dojem, že jich tam není tolik. Existuje ale poměrně jednoduchá metoda, kterou zjistíte, kolik škrobů (resp. sacharidů) je v krmivu obsaženo.
Na obalu každého krmiva musí být uvedeno jeho živinové složení. Když potom od čísla 100 odečtete obsah bílkovin v %, obsah tuku v %, obsah vlákniny v %, obsah popelovin (minerálních látek) v % a obsah vody (vlhkost krmiva) v %, výsledné číslo je % obsah sacharidů v krmivu. Pokud na obalu není uvedena vlhkost krmiva a jedná se o normální granule (ne poloměkké), použijte např. hodnotu 8%.
Zkuste si takto pár krmiv porovnat a možná se budete divit.
Co se týká brambor, myslím si, že lepší mohou být snad jen pro ty psy, kteří nesmějí rýži. Jsou také škrobnatou surovinou, jen proti rýži jsou 3x až 4x dražší. Je pak otázka, když chcete pro psa to nejlepší, zda je rozumné zdražovat mu krmnou dávku obsahem brambor. 
S přáním hezkého léta 

Jan Jirásek

poradce pro výživu