Poradna Nativia

Kočka senior, 8 kg | 14. 3. 2018 18:03

Zdravím vás pane inženýre, mám dotaz ohledně mé Kočičky. Má něco mezi 13i a 15i roky a má 8 kilo. V lednu letošního roku jsme byli u veterináře a objednali speciální granule - dietu. Do dnes ale bohužel nevidím žádné výsledky, váha je stále na 8 kilech (dávkujeme na konečnou hmotnost 6 kg). Je pravda, že asi nemá dostatek pohybu, ale v jejím věku už se jí běhat prostě moc nechce. Hraji si s ní při každé příležitosti, vždy když projeví zájem. Vydrží max 10 minut v kuse, pak ji to přestane bavit a většinou jde spát. Napadlo mě, jestli nemáte nějaký postřeh, nějakou radu, co mi třeba ušlo, co bych mohla změnit, nebo zařadit do běžných denních činností, abych ji pomohla zhubnout. Momentálně asi týden má přístup na malou zahrádku, jinak byla poslední 4 roky v bytě. Prosím kontaktujte mě v případě, že byste potřeboval více informací. Možná by bylo lepší setkat se osobně, jestli je to možné. Moc děkuji, Karasová

vložil:  
Monika Karasová

Odpověď ze dne 16. 3. 2018 9:12

Dobrý den paní Karasová,
v takto pokročilém věku už nelze čekat zázraky a také je potřeba počítat s tím, že hubnutí je běh na dlouhou trať. Zdravě zhubnout 2 kg v případě Vaší kočky je otázka na minimálně půl roku.Důležité je dodržet to, že kočka kromě správných granulí nedostává nic jiného - žádné pamlsky, pochoutky, odměny a pod. Máte pravdu, že pohyb je důležitý a každý způsob, jak ho navýšit, pomáhá.
Ale jednu konkrétní radu bych pro Vás přeci jen měl. Prodávají se hračky, šikovný kutil si je může i vyrobit, které naplníte granulkami (krmivem) a při pohybu z nich ty granule občas vypadávají. Kočka brzy pochopí, že je to pro ni jediná šance, jak se najíst a začne si hrát, tzn. začne se víc hýbat. Zkrátka, jídlo je dobrá motivace.

S pozdravem 

Jan Jirásek

poradce pro výživu