Poradna Nativia

Frekvence krmení | 25. 6. 2015 14:52

Dobrý den, přecházíme na krmivo Nativia, výrobce předchozího krmiva uváděl kromě celkové doporučené denní dávky i frekvenci krmení za den. Jak je to u Nativie? Mám štěně 7 měsíců, předpokládaná váha v dospělosti 10 kg, nyní 6 kg. V recenzích na internetu někteří spotřebitelé uváděli jako nedostatek krmiva Nativia, že neobsahuje látky potřebné pro dobrý vývoj kloubů, jaký je obsah těchto látek v krmivu? Děkuji a zdravím. Lenka

vložil:  
Girasole

Odpověď ze dne 26. 6. 2015 19:07

Dobrý den,
protože období růstu je celkem zásadní perioda v životě každého zvířete, jsme rádi, že jste si vybrala právě naše krmivo.
Změna krmiva rozhodně neznamená nutnost změny dosavadních stravovacích návyků. Tzn. zachovejte stávající četnost krmení za den a podle toho rozdělte naši doporučenou denní krmnou dávku. Ve Vašem případě by bylo vhodné krmit cca 2x - 3x denně a po dovršení 10-ti měsíců věku přejít na frekvenci 1x - 2x denně. Vždy mějte na paměti, že krmná dávka uváděná na obalech výrobků je jenom "doporučená" a velmi záleží na individualitě jedince. Je proto důležité sledovat výživový stav Vašeho rostoucího štěněte a krmnou dávku podle něho upravovat.
K Vaší druhé otázce je celkem jednoduchá odpověď. V recenzích na internetu obecně se objevuje mnoho protichůdných a "plevelných" informací. Většina z nich pochází od neinformovaných pisatelů a tomu odpovídá i jejich uživatelská hodnota. Bohužel většina lidí si to neuvědomuje a podle těchto rad se řídí. Jste světlá výjimka, a chválím Vás za to, že se pro vysvětlení obracíte přímo na výrobce. Zodpovědně mohu prohlásit, že naše krmiva obsahují látky potřebné pro dobrý vývoj kloubů. Kdyby tomu tak nebylo, většina štěňat odchovaných na našich krmivech by musela vykazovat nějaké kloubní vady. Dobrý vývoj kloubů, ale i kostí, je celkem komplexní záležitost a nelze ji zužovat např. pouze na to, zda je na obalu krmiva napsáno, že obsahuje chondroitin a glukosamin. Naneštěstí zmiňovaní internetoví hodnotitelé posuzují právě jenom toto. Je to jako kdyby jste chtěla hodnotit motor vozu a neměla přitom možnost otevřít kapotu. Pro informaci - v našich krmivech je minimálně 200 mg/kg chondroitinu a 300 mg/kg glukosaminu. Myslím, že to ale není důležité. Sledovat tyto údaje má spíše význam pro majitele psů z rizikových skupin s predispozicí ke vzniku kloubních obtíží - tzn. štěňata velkých a obřích plemen, pracovní a sportovní psi a také senioři. Ve Vašem případě bych se při posuzování krmiv zaměřil více na to, z čeho je krmivo vyrobeno (jak moc se o jeho složení skutečně dozvíte) a jak kvalitní jsou jeho bílkovinné zdroje. Obě tyto informace dává Nativia svým zákazníkům k dispozici a je v tom zatím výjimkou na trhu.

Hezké léto a správný růst Vám přeje

Jan Jirásek
poradce pro výživu