header right

Hledat článek

Aneta Klapková

Aneta

Účastnice Velké výzvy za Nativii a nadšená psí trenérka

Můj výcvik probíhá pozitivní metodou.
Mám individuální přístup k potřebám majitelů i psů.
Pomáhám se socializací od štěňat až po dospělé psy.
Ráda se vzdělávám v nových metodách na seminářích a školeních.

Dog training jinak - Jurský park

Jako trenérka jsem maličko posedlá tím, že v běžných situacích hledám zkušenosti, které bych mohla předat majitelům psů. Budete se moc divit, z čeho jsem čerpala tentokrát! Krásný páteční večer jsem se rozhodla strávit v kině v doprovodu tří fotbalistů. Na co jiného jít s chlapama, než na DINOSAURY nebo jinak napsáno nový Jurský svět!

Film Jurský svět má obrovskou myšlenku, která asi vznikla z pozitivní motivace tréninku psů. Při pročítání recenzí se nikdo nezmínil, jak vztah lidí k živým dinosaurům může ovlivnit jejich chování. Kromě toho, že to je výtečně vygradovaná popkornovka, říká velmi mnoho o socializaci zvířat.

Celý film je o tom, že vědci vytvoří nový druh obřího masožravého dinosaura (Indominus Rex). Indominus je zvíře, které zná jen místo, odkud mu vybíhá potrava a přesnou rozlohu výběhu, za jehož zeď se nikdy nepodíval, takže neví, na jakém stupni potravinového žebříčku se nachází. K tomu je velice inteligentní. Nepřipomíná vám to něco?! Co se stane, když takové zvíře uteče? Přirozeně z toho bude velký průšvih. Je to stejné, jako když si lidé pořídí psa, který nikdy nevystrčil nos ze dvora a jednoho dne se mu podaří utéct. Právě z toho můžou vzniknout problémy jako napadené děti a jiná neštěstí.

bodypartx600

Hlavní hrdina (trenér čtyř raptorů) je jediný, komu dochází, že jinak než pozitivně to nepůjde. Pomocí klikru je učí různé kousky. Ta scéna mě úplně rozsekala. Překvapení, které se mnou trhlo, když začal klikat, bylo obrovské. Pan František Šusta by mu jistě dal pohlavek za špatné a zběsilé klikání, ale já měla radost z té myšlenky. Představte si, že místo psa máte raptora, se kterým musíte cvičit například jen jednoduché „sedni". To si hned rozmyslíte tlačit mu rukou na zadek, protože v ten moment už žádnou ruku nemáte.

Pokud mě něco nebavilo, byl to záporák Vinceta D'Onofria, což je taková úplně typická figurka, která byla vlastně v každém dílu. Člověk, co nemyslí na přirozené potřeby zvířete a tlačí je někam, kam se jim nechce, jen pod vidinou úspěchu. Hned se mi vybavila starší generace kynologů, která nechce připustit pokrok ve výcvikových metodách.

Doporučuju film navštívit. Má tempo, nenudí, sem tam pobaví hláškou či „přístupnou brutalitou". Hlavní hrdinka by nám mohla konkurovat jako nová běžkyně canicrossu. Když žene pralesem na jehlových podpatcích, tak by určitě neměla problém v tahu se psem.

picmonkey collagex600

Celé to končí krásnou částí, kdy raptory použijí na vyhledávání a odchyt Indominuse. Raptor je smečkové zvíře, které svou kořist zažene do rohu a uloví. Jako alfa je tady brán hlavní hrdina. Malý zlom nastane ve chvíli, kdy se Indominus a raptoři setkají a zjistí, že spolu dokáží komunikovat... Ha! A alfou se najednou stává Indominus. Ovšem díky budování pevného a trvalého vztahu si raptoři uvědomí, kdo je provázel a chránil celý život, a tak se snaží svéhobodypart1x150 majitele bránit. Když poctivě pracujete na vytváření vztahu se svým psem a tvoříte tým, který myslí na potřeby toho druhého, tak jste v určitých momentech života překvapeni, jak to je krásné.

Určitě se na Jurský svět běžte podívat! Obohatí vás i váš vztah k čtyřnohým.


Za Nativii s.r.o., trenérka psů Aneta Klapková

 

 

Mapa prodejen

Mapa prodejen

© 2022 Nativia s.r.o. All Rights Reserved