dog 3480134 1920Když pomine vlna letních veder a teploty klesnou na takovou úroveň, že i psa začne pohyb zase bavit, můžeme nahrazovat pomalé procházky něčím zajímavějším. Sportovních aktivit, které lze provozovat se psem, je nepřeberné množství. Např. běh, tanec, mushing, agility, plavání, dostihy, pasení, frisbee, ale i výcvik poslušnosti a mnoho dalších.

Číst dál...

12180830 Nativia FB obrazek 851x351 psi sporty cervenecPořídili jste si štěně, a tak dlouho jste se o něj řádně starali, až je z něj dospělý pes. Tento okamžik ale nenastane u všech psů ve stejném věku. Zatímco ti nejmenší se ho dočkají ještě před oslavou svých prvních narozenin, ti největší si musí ještě rok počkat. I to je výsledkem neuvěřitelné rozmanitosti psích plemen. Nefér pro ta velká mi připadá, že oč déle jim trvá dospět, o to dříve nás potom opouštějí. Útěchou pro ně může být snad jen to, že veselé dětství a mládí tvoří mnohem větší část jejich života, než je tomu u psů malých plemen.

Číst dál...

dog 2181360 1920Člověk, který si pořídí štěně velkého nebo obřího plemene se těší, že bude mít doma velkého psa. Jde to celkem snadno a rychle. Štěně roste jako z vody. Zvláště na začátku, asi do čtvrtého měsíce, roste doslova před očima. V pěti měsících má už polovinu hmotnosti dospělého zvířete což se nám lidem povede až někdy ve dvanácti letech. A roste vesele dál. V tomto věku štěněte je ale potřeba zpozornět a provést jednu zásadní změnu, abychom se nakonec skutečně dočkali toho, co očekáváme – zdravého a krásného dospělého psa.

Číst dál...

chihuahua 621112 1920Většina štěňat nemá to štěstí, že může vyrůstat do dospělosti po boku své matky jako je tomu u nás lidí. Štěňata odchází ke své nové smečce ve věku cca 2-3 měsíců. Tato věková hranice není samoúčelná. Pro štěně je téměř ideální, když k tomu dojde právě v tento čas. Mezi 5. a 12. týdnem věku se u štěňat otevírá období primární socializace. Proto je důležité, když část tohoto období stráví ve své psí smečce a pozná zákonitosti psího světa. Poté se přesune do ve své lidské smečky a začne si vytvářeti pevnou vazbu na své nové majitele.

Číst dál...

siberian husky 1771662 1920Nabídka krmiv roste a orientovat se v ní je čím dál těžší, takže není divu, že přibývá lidí, kteří se při výběru a nákupu krmiva rozhodují podle rad a hodnocení různých internetových „posuzovatelů“ krmiv. Jak se ale stále více ukazuje, na většině těchto webových adres chybí nestrannost, objektivní kritéria hodnocení a hlavně znalosti posuzovatelů. Výsledkem jsou mnohdy rady a hodnocení založená více na pocitech než faktech, a která více nebo méně skrytě preferují spřízněné značky krmiv nebo e-shopy.

Číst dál...

KRISTN 3Dnes je klíčovým argumentem pro opodstatnění kvality psího krmiva podíl čerstvého masa. 86% masa v krmivu pro psy – je to moc nebo málo? Já si myslím, že to je málo. Diskuse o mase v krmivu nemám rád, protože dost často v nich vyhrává demagogie nad zdravým rozumem. Někdy je ale potřeba i do tohoto jablka kousnout. V dobách, kdy všichni mluvili „stejnou řečí“ bych se nebál tvrdit, že takové množství je zbytečně vysoké. Znamenalo by to totiž, že v takovém krmivu by pak mělo být přes 50% bílkovin.  

Číst dál...

vitaz farbiarskych skusokOnedlho uzatvoríme tohtoročnú výstavnú  sezónu i sezónu poľovných skúšok.  Na začiatku roka sme si predsavzali, že usporiadame  dve výstavy (klubovú a špeciálnu) a päť skúšok (farbiarske skúšky malých plemien, lesné skúšky, jesenné skúšky, všestranné skúšky malých plemien a farbiarske skúšky duričov).  Všetky už  majú svojich víťazov, pričom posledné sa konali začiatkom októbra v Rozhanovciach. Náš klub podporuje česká firma kvalitných krmív pre psov NATIVIA; za jej sponzorské dary  ďakujeme. 

Číst dál...

DSCN0961Letošní ročník, našeho lehce populárně naučného dog-maratonu se konal 7. října, opět na slatiňanské plovárně, ale nově pod záštitou a se spoluorganizací s KČT - odbor Slatiňany. Stejně, jako v předešlých ročnících, byl součástí „Aušperga“  klubový závod pro české strakaté psy a tradičně jsme podporovali psí útulek v Podlíšťanech.

Číst dál...

malinois 354527 1920V mikrosvětě trávicího traktu našich psů se odehrávají neuvěřitelné pochody, jejichž nedílnou a velmi důležitou součástí je střevní mikroflóra tj. populace mikroorganismů, hlavně bakterií, které jsou v této části těla „doma“. Bakterie najdeme na nejrůznějších místech na povrchu i uvnitř těla. Jsou to jednobuněčné organismy a odhaduje se, že jejich počet až desetinásobně převyšuje počet buněk tvořících tělo samotného hostitele. Z tohoto počtu, pohybujícího se v bilionech kusů, se jich převážná většina (asi 95%) vyskytuje právě ve střevě.

Číst dál...

100 10651Letošní Klubová výstava českých horských psů, na kterou se sjeli majitelé a přátelé našeho nejmladšího národního plemene do jihočeských Netolic,  probíhala ve slavnostní atmosféře. Byla totiž součástí oslav 40. výročí vzniku českých horských psů, jejichž historie se začala psát 12.8.1977, kdy se narodilo prvních 6 štěňat ze spojení černobílého tažného psa z kanadské Athabascy a fenky slovenského čuvače.

Číst dál...