post 4soutez 1080x1080 logoÚPLNÁ PRAVIDLA SOUTĚŽE O PRODUKTOVÉ BALÍČKY KRMIVA NATIVIA

(dále jen „pravidla“)

Účelem tohoto dokumentu je úplná a jasná úprava pravidel soutěže o produktové balíčky krmiva Nativia (dále jen "soutěž") na území České republiky. Zkrácené znění pravidel na sociálních sítích je třeba vykládat v souladu s tímto dokumentem. Tento dokument může být kdykoliv pozměněn a to pouze formou písemných dodatků.

DSC 2039 1Dnešní doba nabízí nepřeberné množství krmiv pro psy, ale jak se v tomto sortimentu máme orientovat, abychom se nenechali lapit jen dobře propracovanou marketingovou strategií?

dog 2561134 1920Většina psí populace má zatím to štěstí, že může jíst téměř cokoliv a jejich majitelé nemusí řešit, čím krmit. Na druhé straně jsou   potom ti, kteří to řešit musí a o to větší starost s výběrem krmiva mají. Často pak slýcháme větu: náš pes je alergický na ….  a tato věta končí vyjmenováním celé škály různých surovin. Naštěstí to tak hrozné není, protože exaktní vědecká zjištění říkají, že skutečný počet alergiků se v populaci pohybuje v  jednotkách procent. Ty zbývající případy jdou na vrub tzv. intolerancí určité složky potravy, kdy tělu chybí specifické „nástroje“, důležité k jejímu správnému zpracování.

dog 3480134 1920Když pomine vlna letních veder a teploty klesnou na takovou úroveň, že i psa začne pohyb zase bavit, můžeme nahrazovat pomalé procházky něčím zajímavějším. Sportovních aktivit, které lze provozovat se psem, je nepřeberné množství. Např. běh, tanec, mushing, agility, plavání, dostihy, pasení, frisbee, ale i výcvik poslušnosti a mnoho dalších.

12180830 Nativia FB obrazek 851x351 psi sporty cervenecPořídili jste si štěně, a tak dlouho jste se o něj řádně starali, až je z něj dospělý pes. Tento okamžik ale nenastane u všech psů ve stejném věku. Zatímco ti nejmenší se ho dočkají ještě před oslavou svých prvních narozenin, ti největší si musí ještě rok počkat. I to je výsledkem neuvěřitelné rozmanitosti psích plemen. Nefér pro ta velká mi připadá, že oč déle jim trvá dospět, o to dříve nás potom opouštějí. Útěchou pro ně může být snad jen to, že veselé dětství a mládí tvoří mnohem větší část jejich života, než je tomu u psů malých plemen.

dog 2181360 1920Člověk, který si pořídí štěně velkého nebo obřího plemene se těší, že bude mít doma velkého psa. Jde to celkem snadno a rychle. Štěně roste jako z vody. Zvláště na začátku, asi do čtvrtého měsíce, roste doslova před očima. V pěti měsících má už polovinu hmotnosti dospělého zvířete což se nám lidem povede až někdy ve dvanácti letech. A roste vesele dál. V tomto věku štěněte je ale potřeba zpozornět a provést jednu zásadní změnu, abychom se nakonec skutečně dočkali toho, co očekáváme – zdravého a krásného dospělého psa.

chihuahua 621112 1920Většina štěňat nemá to štěstí, že může vyrůstat do dospělosti po boku své matky jako je tomu u nás lidí. Štěňata odchází ke své nové smečce ve věku cca 2-3 měsíců. Tato věková hranice není samoúčelná. Pro štěně je téměř ideální, když k tomu dojde právě v tento čas. Mezi 5. a 12. týdnem věku se u štěňat otevírá období primární socializace. Proto je důležité, když část tohoto období stráví ve své psí smečce a pozná zákonitosti psího světa. Poté se přesune do ve své lidské smečky a začne si vytvářeti pevnou vazbu na své nové majitele.

siberian husky 1771662 1920Nabídka krmiv roste a orientovat se v ní je čím dál těžší, takže není divu, že přibývá lidí, kteří se při výběru a nákupu krmiva rozhodují podle rad a hodnocení různých internetových „posuzovatelů“ krmiv. Jak se ale stále více ukazuje, na většině těchto webových adres chybí nestrannost, objektivní kritéria hodnocení a hlavně znalosti posuzovatelů. Výsledkem jsou mnohdy rady a hodnocení založená více na pocitech než faktech, a která více nebo méně skrytě preferují spřízněné značky krmiv nebo e-shopy.

KRISTN 3Dnes je klíčovým argumentem pro opodstatnění kvality psího krmiva podíl čerstvého masa. 86% masa v krmivu pro psy – je to moc nebo málo? Já si myslím, že to je málo. Diskuse o mase v krmivu nemám rád, protože dost často v nich vyhrává demagogie nad zdravým rozumem. Někdy je ale potřeba i do tohoto jablka kousnout. V dobách, kdy všichni mluvili „stejnou řečí“ bych se nebál tvrdit, že takové množství je zbytečně vysoké. Znamenalo by to totiž, že v takovém krmivu by pak mělo být přes 50% bílkovin.  

vitaz farbiarskych skusokOnedlho uzatvoríme tohtoročnú výstavnú  sezónu i sezónu poľovných skúšok.  Na začiatku roka sme si predsavzali, že usporiadame  dve výstavy (klubovú a špeciálnu) a päť skúšok (farbiarske skúšky malých plemien, lesné skúšky, jesenné skúšky, všestranné skúšky malých plemien a farbiarske skúšky duričov).  Všetky už  majú svojich víťazov, pričom posledné sa konali začiatkom októbra v Rozhanovciach. Náš klub podporuje česká firma kvalitných krmív pre psov NATIVIA; za jej sponzorské dary  ďakujeme.