header right

Tak trochu jiné "cukroví" pro vašeho masožravce

Psi vánoce neslaví. Nemohou totiž vědět, co nás, lidi, k tomu vede. Období vánočních svátků ale psi určitě rádi mají, hlavně proto, že jsme více doma a mohou s námi strávit více času. Tou dobou také více vaříme, pečeme a smažíme různé mimořádné dobroty a psí čich je tak mnohem více atakován přelíbeznými podněty. Někdy se může stát, že tomuto vábení neodolá ani sebelépe vycvičený pes a v nestřeženém okamžiku něco „ochutná“ a je-li tento okamžik dostatečně dlouhý, tak „spořádá“, co je určeno jen nám lidem – např. krabici s cukrovím nebo smaženého kapra. Většinou se provinilci nic nestane, ale může to skončit i průjmem, zvracením nebo návštěvou veterináře. Je ale jedna věc, na kterou je potřeba si dát pozor a která nás o vánocích doslova obklopuje – čokoláda. Čokoládové dorty, vánoční cukroví s čokoládovou polevou, čokoládové figurky na stromečku, to vše je pro psa rizikové a čím je pes menší a čokoláda tmavší, tím je riziko větší. Čokoláda obsahuje alkaloid teobromin a ten je pro psa nebezpečný už ve velmi malých dávkách. Půl tabulky hořké čokolády na vaření může otrávit desetikilového psa. Čokoláda by proto v domácnostech se psem měla být pod kontrolou.

Ze stejného důvodu, který jsem uvedl na začátku textu, si myslím, že psi nepotřebují „své“ vánoční cukroví. Ale pro ty, kdo se rozhodnou pro svého psa něco „upéct“ nabízím recept, který neurazí žádného masožravce. Je to recept bezodpadový, ze kterého bude mít užitek celá rodina.

Pusťme se do toho:

Podle počtu dvounohých členů domácnosti kupte jedno nebo dvě vepřová kolena, klidně mohou být uzená. Vykostěte je a jednou kostí hned můžete odměnit každého psa. Zbylé kosti dejte do mrazáku na příště. Vykostěné koleno ponořte do hrnce s vodou a vařte cca 2 hodiny mírným varem. K masu si připravte přílohu dle obliby, ideální je bramborová kaše s karamelizovanou cibulkou. A teď se dostávám k tomu hlavnímu. Z uvařeného kolena oddělte maso a vše ostatní pomelte na jemno v mlýnku na maso, nebo tyčovým mixérem. Vzniklou hmotu zřeďte několika lžícemi vývaru na středně řídkou kaši. Připravte si plech na pečení muffinů (můžete použít i obyčejný plech a jednorázové papírové formičky na muffiny). Do středu každé formičky dejte kousek masa a pak ji do poloviny zaplňte vzniklou kaší. „Light“ provedení dosáhnete přidáním rýžových burizonů do kaše. Zbylé maso servírujte s přílohou dvounohým členům domácnosti a plech dejte do trouby na 110 stupňů a 30 minut, aby se kolagen rozpustil a spojil. Až se najíte a popovídáte si, vyndejte plech z trouby a nechte obsah vychladnout. Rosolový muffin s masem bude jistě vašemu psovi chutnat více, než „psí cukroví“ pečené bez cukru, ale s ovesnými vločkami.

Hezké vánoce Vám přeje
Jan Jirásek a Nativia

Mapa prodejen

Mapa prodejen

© 2024 Nativia s.r.o. All Rights Reserved