Většina štěňat nemá to štěstí, že může vyrůstat do dospělosti po boku své matky jako je tomu u nás lidí. Štěňata odchází ke své nové smečce ve věku cca 2-3 měsíců. Tato věková hranice není samoúčelná. Pro štěně je téměř ideální, když k tomu dojde právě v tento čas. Mezi 5. a 12. týdnem věku se u štěňat otevírá období primární socializace. Proto je důležité, když část tohoto období stráví ve své psí smečce a pozná zákonitosti psího světa. Poté se přesune do ve své lidské smečky a začne si vytvářeti pevnou vazbu na své nové majitele.
Pokud si pořizujete štěně právě v tomto věku, je bezpodmínečně nutné přesvědčit se, že je na takovýto krok připravené, tzn., že je odstavené, jinými slovy – ve své výživě nezávislé na matce. Štěně musí být zvyklé přijímat pevnou stravu a pít vodu. Kdyby tomu tak nebylo, takové štěně si ani neberte, protože to nestojí za starosti, které byste s ním do budoucna měli. Zodpovědný chovatel by vás také měl kromě kupní smlouvy a očkovacího průkazu vybavit startovací dávkou krmiva, na které je štěně zvyklé, říci něco o dosavadním denním a krmném režimu a být k dispozici pro případné dotazy, které vás jistě napadnou, až se štěnětem přijedete domů a začnete se o něj starat. Důležité je vědět např. i to, na jakou teplotu je štěně zvyklé a když si s ním přivezete domů i kus deky nebo hadru, na kterém dosud spalo, velmi mu tím usnadníte jeho začátek v novém prostředí. Každý takový začátek je pro štěně velmi stresující záležitostí, protože se mu doslova změní svět před očima a protože ztratí většinu jistot, které ho dosud obklopovaly. Proto, pokud to lze, dopřejte mu alespoň jednu jistotu a několik prvních dní ho krmte stejným krmivem, které dosud dostávalo.
Je nutné vzít v úvahu, že trávicí a imunitní systém štěněte přizpůsobený na donedávna jediný zdroj živin – mateřské mléko - se musí během relativně krátké doby naučit zpracovávat zcela nové zdroje živin, a to i rostlinného původu. Plně adaptovaný je trávicí systém ve věku 90 – 100 dní, ale i tak je stále dost citlivý. Proto je důležité podávat štěňatům pouze kvalitní krmivo s vysokou stravitelností a maximálně dbát na hygienu při přípravě pokrmů. Další důležité otázky jsou, jak, jak často a kolik krmit? Obecným pravidlem je krmit 4x denně do 4 měsíců, 3 x denně do 6 měsíců a 1 – 2x denně od 6 měsíců. U velkých a obřích plemen se doporučuje krmit 2x denně i v dospělosti. Komerčně připravovaná krmiva jsou povinně vybavena krmným návodem, který zohledňuje energetickou hodnotu krmiva. Pokud byste si nebyli jisti, mělo by množství sušiny krmiva pro rostoucí jedince tvořit 2,5 – 3% jejich aktuální hmotnosti. Preferovaným způsobem je krmit odměřené jednotlivé dávky krmiva, tzn. nenechávat krmivo nekontrolovaně volně dostupné. Sledovat tělesnou kondici rostoucího štěněte a celkovou denní krmnou dávku upravovat tak, aby štěně nebylo obézní.
Správná výživa v období růstu je velmi důležitým a u velkých a obřích plemen až kritickým prvkem, který vám může ušetřit mnoho starostí i peněz za případnou léčbu v období dospělosti. Dnešní svět nabízí mnoho možností čím krmit, ale já osobně bych svůj výběr krmiva pro období růstu štěněte směřoval do kategorie kvalitních kompletních granulovaných krmiv. Hlavním důvodem by pro mě byla záruka komplexního obsahu všech potřebných živin a jejich vyvážený poměr ve vztahu k množství energie v krmivu. Neříkám, že toho domácí přípravou stravy dosáhnout nelze, ale je to trochu větší alchymie než krmit dospělého psa.
Naše značka Nativia nabízí pro výživu štěňat dva výrobky – Nativia Puppy Mini – krmivo s obsahem kachního masa, svým složením a velikostí přizpůsobené potřebám štěňat malých plemen, a Nativia Puppy – pro ostatní velikosti plemen, na který pro velká a obří plemena navazuje od 5. – 6. měsíce věku výrobek Nativia Junior Maxi (zákonitosti výživy této kategorie si popíšeme v některém z dalších článků). Podle zkušeností našich zákazníků jsou díky obsahu kvalitního masa, vysokého podílu živočišných bílkovin (až 85%) a lehce stravitelné rýže s krmivy Nativia dosahovány výborné výsledky při odchovech štěňat. Pro snadný přechod obsahují tato krmiva také mléčnou složku, která chuťově navazuje na to, na co bylo štěně zvyklé v průběhu mléčné výživy před odstavem.
Ke správné péči v tomto období života psa nepatří jen otázky socializace a výživy, klíčové pro zdravý růst a vývoj je také dobře provedené očkování a pravidelné odčervování. Základní očkování by mělo proběhnout v období 8. -9. týdne věku a následné přeočkování za 4 týdny poté. Mějte na paměti, že štěně je plně chráněno až cca týden po posledním očkování, tj. ve věku cca 14 týdnů. Do té doby je vhodné se vyhýbat místům, kde by se mohlo setkat s nenaočkovanými psy. To rozhodně neznamená vyhýbat se všem psům. Dále je nutné do stáří 6 měsíců absolvovat očkování proti vzteklině. U odčervování platí pravidlo, že štěně do 3 měsíců by mělo být odčervováno každé dva týdny, do půlroku pak každý měsíc a v dospělosti 2x za rok. Ideální je najít si svého veterináře a veškerou tuto péči, včetně správného růstu, konzultovat s ním.
Přeji vám málo loužiček na koberci a hodně radosti z vašeho nového štěněte
Za tým Nativia
Ing. Jan Jirásek